Videviku saaga

Stephenie Meyeri “Videvik” ilmus USAs 2003. aastal ning jõudis üsna pea raamatuedetabelite tippu. New York Timesi edetabelis oli raamat kokku 53 nädalat. Kokku on ilmunud neli raamatu: “Videvik”, “Noorkuu”, “Päikesevarjutus”, “Koidukuma”. Filmidena on väljas “Videvik” ja “Noorkuu”. 2010. aasta juulis jõuab esimest korda Eestis kinolinadele “Päikesevarjutus”. “Koidukuma” hakatakse filmima sama aasta sügisel – talvel.

 • Videvik

Bella otsustab kolida Phoenix’ist Forksi isa juurde. Ta läheb Forksi keskkooli. Seal kohtub ta Cullenitega, vampiiri perega. Kuid nad erinevad teistest vampiiridest sellepoolest, et nad joovad inimese vere asemel loomaverd. Seepärast kutsuvad nad ennast naljaviluks taimetoitlasteks’. Neid kirjeldatakse ilusate ja lumivalge nahaga, nende kuldsed silmad lähevad tumedaks kui nad

januseks muutuvad. Nad on tugevad ja jooksevad ülikiiresti. Nende nahk on jääkülm. Pärast vampiirideks saamist nad ei muutu füüsiliselt. Nad ei muutu vanemaks ja päikese käes sillerdab nende nahk, nagu tuhanded teemantid oleks sinna kinnitatud.

Bella armub Edwardisse, 17. aastasesse noorimasse Cullenisse(kuigi ta sündis 1907). Bella on temasse kiindunud isegi pärast seda kui ta teada saab ,et Edward on vampiir. Keegi peale Bella ei tea, et Cullenid on vampiirid , seega peab ta seda saladust hoidma.

Üks õhtu kui Cullenid pesapalli mängivad ja Bella pealt vaatab, tuleb nende mängu peale ka kohale üks teine vampiiri seltskond, kuid nemad ei ole täimetoitlased-nad joovad inimese verd. James – üks nendest, üritab Bellat rünnata, kuid Cullenid tõrjuvad ta ära.

Kuigi James jättis Bella väljakul ellu, on ta jälitaja. See tähendab, et ta jälitab oma saaki ja tapab selle, tema jaoks on see kõik lihtalt mäng. Ta otsustb Bella üles leida. Bella läheb Phoenixisse, et sadistliku vampiiri käest põgeneda. James ütleb Bellale, et ta ema on tema käes ja kui Bella tahab veel ema näha, siis peab ta oma vanasse balleti stuudiosse minema.Balletti stuudios näeb Bella ,et ta ema on veel Philiga ära. James peaaeg tapab ta, kuid Cullenid päästavad Bella. Nad tapavad Jamesi ja toimetavad Bella ohutult haiglasse. Arstid ütlevad talle, et ta paraneb täielikult, kuigi tal on jalaluu murd.

 • Noorkuu

Noorkuu algab 13. septembril , Bella 18-ndal sünnipäeval. Ta on seda päeva vältinud, kuna siis oleks ta vanem kui Edward. Bella lõikab oma sünnipäeva peol endale paberiga sõrme ja väike veretilk voolab sõrmest välja, kuid Jasperi jaoks on seda liiga palju, ta üritab Bellat rünnata. Edward lükkab Bella Jasperi teelt, kuid Bella kukub taldrikutele otsa ja ta käsi on täiesti katki ja verine. Carlisle, vanim vampiir Cullenitest, suudab ennast kõige paremini kontrollida. Ta plaasterdab Bella ära ja Bella läheb koju.

Edward usub, et Bella on ohus ainuüksi sellepärast, et tema olemas on. Cullenid lahkuvad Forksist ja Edward ütleb Bellale hüvasti pärast seda kui oli talle vandunud , et ei armasta teda enam. Enne lahkumist palub ta Bellal endale veel üht lubada ,et ta mitte midagi mõtlematut ega rumalt tee. Samas lubab Edward, et see on viimane kord kui Bella teda näeb. Bella üritab Edwardile järgneda, kuid eksib metsas ära. Sam Uley(Quileute, kes elab lähedal asuvas indiaani reservaadis, La Push’is) leiab ta öösel üles.

Pärast seda ööd langeb Bella musta masendusse. Ta ei räägi enam kellegiga, ainult vastab otsestele küsimustele. Ta ei tee midagi peale selle, et käib tööl ja koolis. Seda on liiga palju Bella isale, Charlile, kes ütleb,et saadab Bella ema juurde Floridasse. Bella ei taha minema minna ja läheb täiesti segaseks. Oma isa meeleheaks lubab ta Jessicaga kinno minna.

Pärast kino, kui Bella mõtlematult võõraste meeste juurde sammub, kuuleb ta hoiatavat Edwardi häält oma peas, kes ütleb talle, et ta ringi pööraks ja Jessica juurde tagasi läheks. Pärast seda ‘ärkab’ Bella üles. Ta mõistab, et kui ta midagi mõtlematut ja rumalt teeb, siis mäletab ta Edwardit paremini. Ta otsustab oma lubadust murda ja läheb peretuttava Jacob Black’i juurde, et too ta mootorrattad ära parandaks. Nad saavad headeks sõpradeks ja Jacob teeb esimest korda Bella rõõmsaks pärast Edwardi lahkumist.

Mootorratastega sõites kuuleb Bella jällegi Edwardi häält oma peas. Ta mõistab, et kuuleb Edwardi häält, kui ta ohus on. Bella kuuleb Edwardi häält ka siis kui ta välul Laurenti kohtab(Laurent oli üks Jamesi kambast).Laurent ütleb , et Victoria(Jamesi kaaslane)otsib Bellale kättemaksu. Laurent valmistub Bellat tapma kui viis suurt hunti hakkavad teda taga ajama.
Bella saab teada , et Sam Uley tegeleb mingisuguse kultusega.Jacob kardab, et Sam teeb midagi noortega reservaadis ja , et tema on järgmine.Kui Jacob ühel päeval oma sõpruse Bellaga lihtsalt katksetab, siis arvab Bella, et sellel on midagi pistmist Sami ja tema kambaga.Kui Jacob näeb, kui endast väljas Bella on, siis palub ta tütrukul ära arvata, et kes ta on. Lõpuks mõitstatab Bella selle välja -Jacob on libahunt.Jacob räägib Bellale, et Sam on samuti libahunt ja see tema kamp oli hoopis libahuntide kari La Pushis. Ta ütleb , et nende ülesanne on kaitsta reservaati ja nad kutsuvad ennast ‘kaitsjateks’. Jacob räägib, et need hundid keda ta oli välul Laurentit taga ajamas näinud, et need olidgi nemad ja nad üritavad siiamaani Victoriat tappa.

Libahundid jahivad ühel päeval Victoriat ja Bella on üksinda La Pushi rannas. Ta otsustab kaljult vette hüpata.Bella oleks peaaegu ära uppunud, kuid Jacob päästab ta ära. Alice Cullen ‘näeb’(Alice näeb tuleviku) Bellat kaljult hüppamas ja tuleb koheselt Forksi, et Charliet natukenegi lohutada.Kuid ta näeb Bellat elusana ja Bella on üliõnnelik Alicilt nähes.

Rosalie, ainuke Cullen kellele Bella ei meeldinud, ütleb Edwardile, et Bella on surnud. Edward plaanib Itaaliasse minna ja paluda Volturilt, et nood ta tapaks. Bella ja Alice lähevad Itaaliasse, et näidata, et Bella on veel elus.Edward lubab Volturidele, et muudab Bella vamiiriks ,ja nad võivad tagasi Forksi minna. Pärast napi pääsemist Volturide käest, naasevad Bella, Alice ja Edward Forksi koos ülejäänud Cullenitega. Forksis ütleb Edward Bellale, et armastab teda ikka veel ja valetas vaid seepärast, kuna tahtis Bellale parimat. Bella korraldab hääletuse ja kõik peale Edwardi ja Rosalie nõustuvad, et Bella peaks nende perega vampiirina ühinema.(Rosaliel oli probleeme vampiiriks muutumisel ,ja ei tahtnud, et Bella seda otsust pärast kahetseks; ja Edward kartis, et vampiiridel ei ole hauatagust elu, ega tahtnud, et Bella oma hinge kaotaks).

 • Päikesevarjutus

Päiksevarjutuses, Bella ja Jacobi sõprus lööb kõikuma, kui Cullenid tagasi Forksi kolivad. Jacob ei külasta Bellat, ega võta ta telefonikõnesid vastu ja Bella ei saa La Pushi ka minna, kuna on koduarestis äkilise Itaaliasse sõidu pärast.Charlie süüdistab Edwardit Bella depresioonis ja Edward nõustub temaga.

Charlie võtab üks päeb Bellalt äkiliselt karistuse maha, et tüdruk saaks Jacobit näha.Kuid kui Bella otsustab ühel päeval Jacobi juurde minna, keelab Edward selle ära ja ütleb, et noored libahundid on väga ohtlikud ja võivad Bella juuresolekul kontrolli kaotada ja teda vigastada.Edwardi hoiatustest hoolimata läheb Bella La Pushi, kui Edward jahil on.

Samal ajal toimub rida mõrvu Seattelis ja Cullenid usuvad ,et nende taga on vastsündinud vampiirid. Kui mõrvade arv tõuseb, siis arvavad Cullenid, et seal on armee vastsündinud vampiire.Jasper räägib Bellale tema osast vampiiride sõjas lõunas. Ta selgitab, kuidas vastsündinute vampiiride armeed luua, et linnade üle kontroll saada.

Kui Bella on üks öö Cullenite juures, murrab sissetungija tema juurde sisse ja varastab mõned tema asjad, et Bella vere lõhna saada. Cullenid ei tea miks või kuidas see juhtus , aga Bella mõistab, et need kes sissemurdsid olid osa nendest vastsündinud vampiiridest. Nad olid võtnud need asjad , et teised leiaksid Bella.

Kui libahundid saavad vastsündinud vampiiride armeest teada, otsustavad nad Culleneid aidata.Libahundid on võitluse pärast väga erutatud. Alice ,kes näeb tulevikku, näeb vastsündinute rünnakut Forksi lähedal. Et Bellal oleks turvaline, saadetakse ta ühte kohta mägedes, kaugele võitlusest.Et kindel oleks, et keegi ei saa ta lõhnale järgneda, viib Jacob Black ta sinna. Edward ja üks noorematest libahuntidest jäävad Bellaga, kuni võitlus on läbi.

Kui Cullenid ja libahundid metsalagendikul võitlevad, järgnevad Victoria ja ta kaaslaneRiley Edwardi lõhnale. Edward tapab Victoria ja libahundid aitavad Riley tappa. Selleks ajaks kui neil see tehtud saab, on metsalegendikul võitlus läbi. Aga kui ühte libahunti tagant vastsündinud vampiir, kes peidus oli ründab, üritab Jacob Black teda päästa ja saab viga.

Volturi saabub sinna just siis kui võitlus läbi saab. Kui Volturi lahkub pärast arutust Cullenitega juhtunust, läheb Bella koju ja siis Jacobi juurde. bella ütleb talle, et armastab teda, aga armastab Edwardit rohkem, ega suuda teda jätta.

 • Koidukuma

Sündmused saavad alguse paar päeva ennem Edwardi ja Bella pulma. Jacob Black ei ole ikka veel välja ilmunud pärast ära jooksmist.

Pulm läheb nagu plaanitult.Jacobi ettearvamatu väljailmumine rõõmustab Bellat väga, kuid asjal lähevad imelikuks kui Bella ütleb Jacobile , et kavatseb ‘päris mesinädalad’ koos Edwardiga saada.Jacob kaotab kontrolli ja muutub libahundiks sealsamas , kuid Seth ja Sam hoiavad teda tagasi.

Bella ja Edward lähevad oma mesinädalatele nagu plaanitut, Esme saarele(mille Carlisle ostis ja nimetas Esme järgi). Asjad lähevad suurepäraselt, kuni Bella avastab, et ootab Edwardi last. Nad lähevad koheselt tagasi Forksi kui laps jõudu kogub ja Bella elu ohustama hakkab. Edward palub Carlislelil abordi läbi viia, kuid Rosalie ja Bella keelduvad, kuigi laps võtab kogu Bella jõu.

Kui Jacob saab teada, et Bella on ‘haige’ , arvad ta, et see on käimasolev muundumine vampiiriks. Ta jookseb Cullenite juurde plaaniga nad kõik tappa. Kui ta teada saab , et Bella ootab Edwardi last, läheb ta tagasi La Pushi ja räägib sellest oma karjale. Uskumuses, et vampiiri laps võib ohustada ümberkaudseid inimesi, plaanib ülejäänud kari Bella ja lapse tappa, kuid Jacob keeldub seda tegemast. Ta lahkub karjast ja läheb tagasi Cullenite majja, et neid hoiatada ja kaitsta Bellat. Seth ja Leah Cleawater ühinevad tema karjaga.

Kui Bella jõud on praktiliselt kadunud, mõistavad Cullenid, et Bella vajab vampiiride toitu -verd.Tuleb välja , et see aitab Bella

l jõudu tagai saada, kuid ka lapse löögid muutuvad tugevamaks ja ta murrab Bella ribid.

Hiljem, kui Bella platsenta rebenes õnnetuses, viivad Cullenid ta sünnitustuppa. Ropsalie lahkub Bella kõrvalt, kuna ei suuda vere lõhna taluda. Edward lõikab lapse Bella küljest lahti. Bella toob ilmale imelise tüdruku- Renesmee(kes on pool-inimene , pool-vampiir), kuid Bella on kriitilises seisundis, kuna laps murdis ta selgroo ja Bella kaotas väga palju verd. Kui Bella oli saanud hetke oma tütart hoida, hammustas Edward Bellat, et mürk läheks otse südamesse. Järgmised kaks päeva muutus Bella vampiiriks, väga valusal ja piinarikkal moel.

Pärast vampiiriks saamist, läheb Bella Edwardiga oma esimesele jahile. Jahil tunneb ta inimese vere lõhna, kuid suudab sellele vastu seista, kuigi see on väga ahvatlev. Cullenid taipavad , et Bellal on mingisugune super enesekontroll mida tavaliselt vastsündinutel pole. Pärast seda tahab Bella Renesmeed näha, kui Jacob on tüdrukusse väga kiindunud ja tahab teha katse enda peal ennem kui Bellat Renesmee juurde laseb. Bella sai testist läbi ja saab Renesmeed hoida. Teda hoides näeb Bella, et Renesmee saab teisteleoma mõtteid näidata.

Ühel päeval lähevad Jacob, Bella ja Renesmee metsa jahile. Neid näeb Irina, Denali kambast. Irina tuli Cullenitega rahu sõlmima , Kuid Irina näeb Renesmeed ja arvab, et ta on’surematu laps’, laps kes on vampiiriks muudetud. Need lapsed on Volturi seaduste vastu, niiet Irina läheb Volturi juurde. Alice näeb, et Volturi tuleb võitlema ja lahkub Cullenite juurest, sest teab, et Aro tahab teda rohkem kui midagi muud. Cullenid lähevad teisi vampiire otsima, kes võiksid tunnistada, et Renesmee ei ole ’surematu laps’ja, et ta kasvab igapäev.Bella palub Edwardil talle õpetada kuidas võidelda.Selle käigus saavad nad teada, et Bella supervõimeks on olla kaitse.See tähendab, et ta saab teisi kaitsta vampiiride võimete eest.

Kui Volturi tuli, tunnistasid kõik, et Renesmee ei ole surematu laps. Volturid lahkusid ja jätsd Cullenid rahusse.

Allikas: Wikipedia

Advertisements

15 Responses to Videviku saaga

 1. Aus arvamus says:

  Mulle meeldis “Päikesevarjutus”. Alguse oli eriti WOW, kuid muidu läks kõik jube kiiresti. Bella parukas ei häirinudki mind nii, nagu oleksin arvanud. Taylor Lautner tegi SUUREPÄRAST tööd- kindlasti kõige parem näitleja seal, kuid Xavier Samuel ja Dakota Fanning ning Ashley Greene olid ka väga head. Teised olid lihtsalt head. Bree Tannerist hakkas kahju, Esme nii kaitses teda. Võitlus oli äge, telgistseenist oleks rohkem oodanud. Bella on *dikas 🙂 ja nii ongi. Olen küll nö tiim Jacob aga see suudlus – pigem oleks selle vaatamata jätnud. Mis veel…. Verinoored olid lahedad ja need looduskaadrid olid mega võimsad. Volturid olid ka supersuper lahedad. Rohkem acton’it oleks ka võinud olla.
  Aga viie pallisüsteemis annaksin hindeks tugeva nelja

 2. vampiir says:

  Eks ma siis kirjutan ka oma arvamuse siia 🙂 Mulle raamatu meeldivad palju rohkem kui filmid, ent filmide ilmumist olen ma alati palju palju rohkem oodanud kui näiteks “Päikesevarjutuse” eesti keelset raamatut või “Koidukuma” oma.
  Filmid lähvad kõik nii ruttu ja vahetevahel lipsab mul mõte ka mujale. Ja mulle tundub, et inimesed, kes pole raamatuid lugenud, need ei pruugi filmist aru saada. Samas ongi hea reklaam raamatule, et kui filmist aru ei saanud, siis loe raamatut.
  Videvik – Edward Cullen oli seal kõige ilusam, soeng oli super. Aga Carlisle oli kõige jubedam. Liiga palju puudrit vms, ta nägi jube feik välja. Alice on kõige rohkem enda moodi. Tal on ogasid meenutavad juuksed(ei oska paremini öelda, nagu harali vms), Noorkuus olid ka enam-vähem juuksed, aga Päikesevarjutuses olid täiesti tavalised sirgenatud….
  Noorkuu – Hundid olid lahedad esimene kord, edasipidi tundusid juba võltsid. Kahju, et Jacobit vähe näitas, oleksin lootnud rohkemat.
  Päikesevarjutus – Tundub, et David Salde on tiim Jacob 🙂 Need kõik Bella “käkid” Edwardile (Edwardi juurest ära minek, Jacobiga suudlus jms) olid kuidagi kummalised. Ent samas see suudlus häiris ka mind, Bellast äärmiselt nõme & mõtlematu.

 3. gertuu says:

  ma arvan , et Noorkuu on kõigeparem nendest filmidest olnud , sest seal oli Jacobit kõige parem , raamatuna ka see lemmik .

 4. Crisssu . says:

  ise loen praegu noorkuud ja see on tõesti super hea . 🙂
  kuid kibelen juba lugema koidukuma … (lll )
  agga muidu kas raamatukogudes on juba koidukuma olemas ? .

  • tlsite says:

   Millist raamatukogu Sa täpsemalt mõtled? Enamus raamatukogudes on olemas, kuid paljudes (nt Pärnus, Viljandis jms) on välja laenutatud.

 5. källu says:

  Ise olen ainult noorkuud ja koidukuma 1 näinud aga muidu super aga meeldiks kui jacob ja bella oleksid koos mulle see edward ei meeldi eriti ei tea miks aga nii see on tahaks juba teisi osasid näha

 6. kelly says:

  Ega keegi ei tea millal on tulemas Koidukuma 2 kinno ??? Või millal arvatakse tulevat kinno. Ehk kas on aimu millal see kinno tuleb kas või umbes

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: